آشنایی با آیریس

زعفران يكي از ارزشمندترين محصولات کشاورزی در ايران و جهان است كه با رنگ و رايحه اي خوش و طعمی بی نظیر جهانيان را مجذوب خود کرده است و با خواص فراوانی که دارد به عنوان یکی از ادویه های ارزشمند در غذای مردم دنیا و محصولی مرغوب و غنی در صنایع غذایی و دارویی جهان به شمار می رود و به عنوان هدیه ای ارزنده به خوبی شناخته شده است. امروزه با گسترش میزان کشت و تغییر روش های عمل آوری زعفران، طبیعتا تفاوت های زیادی در طعم، رنگ و خاصیت و سلامت محصول نهایی به وجود آمده است. معیارهای زیادی برای تولید زعفران مرغوب و خوشرنگ و عطر باید رعایت شود از جمله جنس خاک و کود مورد استفاده و زمان آبیاری و … با در نظر گرفتن تمامی موارد ذکر شده، عمل آوردن زعفران مرغوب و با کیفیت فقط از عهده یک متخصص با در اختیار داشتن دانش لازم و همچنین رعایت تعهد و مسئولیت پذیری آن در مراحل کشت، بر می آید.

آیریس فقط یک فروشنده نیست بلکه تمام مراحل کاشت و داشت و برداشت محصولات را خود انجام میدهیم و یا بر روی این مراحل نظارت مستقیم داریم و هیچ نکته ای از چشم ما پوشیده نمی ماند. در تمام مراحل کشت از هیچ مدل آفت کش مستقیم و غیر مستقیم  نه داخل زمین و نه اطراف آن برای دور کردن جوندگان مهاجم استفاده نمی کنیم و  همچنین آبی که برای آبیاری زمین استفاده می شود مورد آزمایش قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود این آب، غنی و حاوی تمامی مواد مورد نیاز گیاه زعفران است. و در آخر آماده سازی زمین با استفاده از ریز مغذی ها، مایع جلبک، مایع ماهی، و همچنین انجام آزمایشات دوره ای و متناوب خاک زمین زیر کشت در بهترین آزمایشگاه مرجع این حوزه تا مطمئن شویم همه شرایط لازم برای کشت زعفران آیریس به بهترین شکل فراهم است تا زعفرانی مرغوب با بالاترین کیفیت و طعمی به یاد ماندنی تولید کنیم. همچنین آیریس باور دارد که بسته بندی زعفران نیز مانند خود این گیاه زیبا و جادویی باید مسحور کننده باشد و به عنوان هدیه و سوغاتی علاوه بر عطر و طعم دلنشین، ظاهری چشم نواز نیز داشته باشد. بسته بندی محصولات آیریس با رعایت کامل موارد بهداشتی و توسط ماشین آلات صنعتی انجام میشود و نتیجه کار زیبا و خیره کننده است.

ما در آیریس با پشتوانه علمی، اشتیاق و صرف بیش از ۵ سال زمان و انرژی برای تحقیق و بررسی کامل در خصوص انواع زعفران و بهترین شیوه کشت و تمامی جزییات پرورش و تولید آن و با بهره گیری از دانش متخصصین و تجربیات کشاورزان ، اطلاعات جامعي در این خصوص کسب و جمع آوری کردیم. همچنین تحقیقات جامع ما در مورد برداشت و خشک کردن اصولی و بسته بندی بهداشتی، به روز و شکیل منجر به تهیه و استفاده از تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز این صنعت شد. نهایتا از بین تمام روش های سنتی و مکانیزه، بهترین ها را انتخاب و با تلفیق سنت و مدرنیته شروع به پرورش زعفران و برداشت و بسته بندی آن کردیم.

برداشت زعفران

دورنگاه

ما در آیریس به این می اندیشیم که نتیجه و برآیند تلاشمان بانی تغییری هر چند کوچک اما پایدار و اثرگذار بر روی کشت زعفران و ارتقاء زندگی و معیشت کشاورزان باشد و در نهایت به نقطه ای برسیم که به عنوان یک تولید کننده و ارائه دهنده زعفران مرغوبِ مورد اعتماد، اطمینان خاطر و انتخاب مشتری هایمان باشیم.

هدف

هدف آیریس از راه اندازی این کسب و کار، علاوه بر عشق به این طلای سرخ فاخر، ارائه یک محصول با کیفیت و بی نظیر به مشتری ها و کارآفرینی در کشورمان بر اساس توانایی ها و ظرفیت های خود ایران است. در نظر داریم یک محیط کاری مدرن و در عین حال بر پایه کسب و کارهای اصیل ایرانی داشته باشیم و یک محیط امن و حرفه ای برای همکارانمان که در راس آن کشاورزان زحمتکش قرار دارند در آیریس ایجاد کنیم.

تصویری از یک پیاز سالم زعفران
زعفران